2018 KPSS Güncel Bilgiler Deneme Sınavı

2018 KPSS Güncel Bilgiler

2018 KPSS Güncel Bilgiler

Soru 1

Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in katıldığı törenle temelleri atılan, Türkiye’nin nükleer enerji alanında ilk projesi olan “Akkuyu Nükleer Güç Santrali”, hangi şehrimizdedir?

A) Sinop
B) Hatay
C) Kilis
D) Mersin
E) Gaziantep

Soru 2

Yapı ve tarz olarak İstanbul’daki ünlü Miniatürk parkını andıran, Uluğ Bey Medresesi, Tac Mahal, Mostar Köprüsü ve Selimiye Camii gibi önemli yapıların minyatürlerinin yer aldığını “Esminyatürk” hangi ilimizdedir?

A) Ankara
B) Bursa
C) Kütahya
D) Denizli
E) Eskişehir

Soru 3

Nisan 2018 tarihinde aramızdan ayrılan, İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biri olan, “Güneş Topla Benim İçin”, “Ağıt”, “Düşenlere” isimli şarkı sözlerini yazan, Türk edebiyat tarihimizin büyük şairi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Turgut Uyar
B) Sabahattin Ali
C) Cemal Süreya
D) Ülkü Tamer
E) Ece Ayhan

Soru 4

İlimleri; fizik, matematik ve metafizik ilimler diye üçe ayıran, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit eden, bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri bulan, Montesgieu, Spinoza gibi batılı filozofları derinden etkileyen Türk İslam düşünürü kimdir?

A) Uluğ bey
B) Farabi
C) Gazali
D) El-Biruni
E) Harezmi

Soru 5

NBA’in efsanevi oyuncularından biri olan, 90’ıncı Akademi Ödülleri (Oscar) gecesinde, “Dear Basketball” (Sevgili Basketbol) adlı yapım ile “En İyi Kısa Animasyon” ödülüne layık görülen efsanevi basketbol oyuncusu aşağıdakilerden hangisidir?

A) Kobe Bryant
B) Chris Paul
C) Michael Jordan
D) Shaquille O’Neal
E) LeBron James

Soru 6

Batı veya Doğu menşeli 25/30 milimetrelik otomatik topların ve antitank füzelerinin takılabildiği, hafifliği ve düşük silüetiyle de pazarda bir ilk olma özelliğini sahip olan, ASELSAN’ın ürettiği uzaktan komutalı silah sistemi aşağıdakilerden hangisidir?

A) AKYA
B) ARMA 8×8
C) COBRA
D) NEFER
E) ATMACA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir