9 Osmanlı Padişah’ının Hiç Duymadığınız Özellikleri

Osmanlı Padişahlarının Bilinmeyen Gerçekleri, 600 yıllık Osmanlı tarihi 36 padişahın yönetimine tanıklık etmiştir. Bu padişahların farklı özellikleri ve farklı ilgi alanları vardı. İşte bu yazımında Bazı Osmanlı padişahlarının dikkat çeken özellikleri hakkında bilgiler vereceğim.

Osman Gazi

Osman Gazi’nin kolları çok uzun bacakları ise kısaydı. Ayakta dururken kolları dizlerine kadar uzanırdı. Bunun yanında gönlü bol bir padişahtı. Üzerindeki elbiseye imrenerek bakan birisini gördüğünde kıyafetini mutlaka hediye ederdi.

Orhan Gazi

İyi bir seyyahtı. O dönemde Osmanlı’nın 100 civarında kalesi bulunuyordu. Orhan gazi zamanının büyük bir kısmını bu kaleleri teftiş etmek ve dolaşmakla geçirirdi. Hiç bir kalede çok fazla konaklamaz ve dinlendikten sonra hemen yoluna devam ederdi. Salı ve Perşembe günleriyse mutlaka oruç tutardı.

Yıldırım Bayezid

Seferlerde hızlı hareket etmesi ve yorulmamak nedir bilmemesi yüzünden kendisine “Yıldırım” ünvanı verilmiştir. Asla geri adım atmayan, sinirli ve kararlı bir padişahdı. Silah kullanmak ve ata binme konusunda çok maharetliydi. Ayrıca Osmanlı imparatorluğu’nda şiir yazdığı bilinen ilk padişahtı. Özellikle süs havuzlarına özel bir ilgisi vardı. Fatih Sultan Mehmet handan önce İstanbul’u kuşatmasına rağmen fetih edememiştir.

I. Mehmet (Çelebi)

Sanat olarak urgancılıkla uğraşmıştır.henüz şehzadeleri esnasında tüm diyara güreşte olan mahiretiyle nam salmıştı. Ayrıca Mekke ve Medine’ye hediye gönderilmesi bu dönemde I.Mehmet’in emri ile başlamıştır ve bu gelenek I. Dünya savaşının sonlarına kadar bile devam etmiştir.
Avcılık konusuna aşırı derece ilgiliydi. Nitekim bir av sırasında yaban domuzunun kovalaması esnasında attan düşüp vefat etmiştir.

Fatih Sultan Mehmet

Kendisini bizzat gören Venedikli Zorzi Dolfin’in yazdıklarına göre az gülen,cömert, zeki, çalışkan ve amacına ulaşmak için inatçı, her gün mutlaka kitap okuyan ve araştırmalar yapan eşşiz bir insandı. En büyük hobileri bahçıvanlık ve haritacılıktı. Devlet işlerinin yanında arta kalan zamanını sarayın bahçesinde ağaç ve çiçek yetiştirmekle geçirirdi. Okçuluğu özel bir ilgisi vardı. Bu yüzden savaş alanlarında ve eğitimlerde okçu birliklerine özel ilgi göstermiştir. Ayrıca yemek yerken yanında kimseyi bulundurmaz, mutlaka yalnız yemek yerdi.

Yavuz Sultan Selim

Savaşçı kişiliğiyle ön plana çıkan padişahlarından biri olan Yavuz Sultan Selim, yeniçeri geleneklerine bağlı kalan bir padişahtır. Bu nedenle diğer padişahlardan farklı olarak sakal bırakmazdı. Uyumayı pek sevmez, bir gün en fazla 3-4 saat uyurdu. Vaktinin çoğunu okuyarak geçirirdi. Okumaktan gözleri bozulduğu için mercek kullanan ilk Osmanlı padişahıdır. Gösterişi sevmeyen Yavuz Sultan Selim,özellikle de  sade kıyafetler giymeyi tercih ederdi. Yemeklerde de tek çeşit yemek yiyerek, tahta tabaklar kullanırdı. Aynı zamanda bir koleksiyoneldi. Kutsal emanetler ve çini koleksiyonu vardı.

Kanunu Sultan Süleyman

Kanunu Sultan Süleyman, 46 yıllık hüküm süresi ile en uzun süre tahta kalan padişah olarak tarihe geçmiştir. Kanunu Sultan Süleyman, kundura imalatçılığı uğraşır ve bunun yanında iyi bir hat ustasıydı. Değerli taşlara ve bunları işleme konusunda özel bir ilgisi vardır. Özellikle giyiminde bu taşları çokça kullanırdı. Üstelik kuvvetli bir şair tarafı vardır. En fazla Gazel yazan şair olarak Divan edebiyatında önemli bir yeri vardır.Sanata büyük önem verir, müzik ve resim ile ilgilenirdi.

I. Ahmet

13-14 yaşlarında henüz çocuk sayılabilecek bir yaşta tahta çıkmıştır. Tahta çıktıktan sonra sünnet olan ilk padişahtır. Zanaat olarak, kaşık yapımıyla yakından ilgilenmiştir. Fatih Sultan Mehmet Han tarafından konulan kardeş katli yasası’nı değiştirmiş, kardeş katlini yasaklamıştır. İstanbul’un simgelerinden biri haline gelen Sultan Ahmet camisini yaptırtmıştır.

IV. Murad

Zamanında uygulamaya koymuş olduğu tütün ve içki yasakları ile bilinmektedir. Yasaklara uymayan pek çok insanın ölümüne sebep olmuştur. Bazı zamanlarsa öldürme işini bizzat kendisi yapmıştır. Akşamları kıyafet değiştirip halka karışır, bizzat gözlem yaptığı bilinmektedir. Satranç oyununa büyük ilgi duymuştur. Osmanlı Devleti’nde sefere çıkan son padişahtır olmasıyla birlikte savaşlara bizzat komutanlık etmiştir. IV. Murad hakkında bir kılıç hamlesiyle atı ikiye böldüğü ve attığı okun mermiden daha hızlı gittiği pek çok kaynakta karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca savaşlarda kullanmış olduğu gürzü Topkapı Sarayında sergilenmektedir.

II. Abdülhamit

Piyano ve keman çalabilen ve batı müziğine merakıyla bilinmektedir. Marangozluk ile oymacılık işini zanaat olarak öğrenmiştir. Antika eşyalarına büyük ilgi duymuştur. Bulabildiği tüm seyahatnameleri tercüme edip okumuştur. Temizliğine büyük önem vermiş, günde en az 2-3 kere kıyafetlerini değiştirmektedir. Kendi fotoğrafının çekilmesinden hoşlanmaz, fakat kendisi fotoğraf çekmeyi çok severdi. Saatlere karşı büyük bir ilgisi vardı. Özellikle de bozuk saatleri tamir etmek için saatlerce uğraşmaktaydı. Yaşadığı dönemde yayımlanan bazı gazetelere sansür uygulamış ve bazı kelimelerin kullanımını yasaklamıştır.

Sultan Vahdettin

Osmanlı imparatorluğunun son padişahıdır. Aynı zamanda gözlük kullanan ilk ve tek padişah olmasıyla bilinir. Askeri üniformayı günlük kıyafetlere tercih ederek üniformasıyla dolaşırdı. Güvercinlere özel bir ilgi duymuştur.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir