III.Mehmet Han’la Meczub

3.ahmet

O Osmanlı devletinin 13. padişahı sultan III.Mehmet Han Gazi’dir. O eğri kalesinin fatihidir. Devlet işlerinden arta kalan zamanlarda kırlara çıkar, ferahlardı. Yine böyle bir kır gezi dönüşünde önüne bir meczub çıktı.Meczubun eğri fatihine diyecekleri vardı.

– Hazır olmasın, büyük gün geliyor, büyük gün geldiğinde sende yanımda olacak mısın?
– Hayır, öyleyse dua isterim. Allah iman selameti versin.
– Amin.
– Hadi bana müsade et.
– Uğurlar olsun.

Müslümana vefat edeceği gün bayram günü gibidir. Meczub o yüzden büyük gün demiştir. O gün geldiğinde hasret vuslatla yer değiştirir. Sultan tebessümler saçarak saraya gitti. Bu özel ikram için rabbine şükür etti. O anda aklına tam 4 yıl önce vefat eden hocası geldi. Hocasının vefat etmesi onu derinden etkilemişti. Nasıl ki Fatih Sultan Mehmet Han deyince hemen akıllara “Akşemsettin Hazretleri” gelir “Sultan III. Mehmet Han” deyince de akıllara “Hoca Saadettin Efendi Hazretleri” gelir.

Hocası için dünya bir yana o bir yana derdi. Onlar bir araya gelince sözler hisleri tercüme etmeye yetmezdi. Gerçi birbirini rabbi için seven kullara söz gerekmez ki. İstişareleri ile dertleri üstünde köprü, kederleri önün de set olurlardı. Hocasında himmet ister, kendisi de gayret ederdi. Böylelikle sıkıntılar bertaraf edilirdi. Bu dünya fanidir, toraktan gelen, toprağa dönecektir. Hoca Saadettin Efendi her yanı güllük güllistanlık edip ahirete intikal etmiştir.

hocasının vefat haberi onun bu dünyada ne kadar yalnız olduğunu olduğu farkettirdi. Bu dünya için yaratılmadığını o anda bir kez daha idrak etti. Zaten mahsun olan fıtratı hocasının vefatıyla iyice mahsunlaştı. Aradan geçen yıllar hocasının hatıralarını ondan alamadı.

O hatıralar meczubun getirdiği haberin hazırlığı gibiydi. Sultan 3.Mehmet meczubla karşılaştıktan 56 gün sonra vefat etti. 5 vakit namazını camide cemaatle kılardı. Osmanlı devletine 8 yıl hizmet etti. Tebasına son derece merhametli ve cömertti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir