Kanuni’nin Üç Macar Şövalyesini Öldürmesi

Mohaç ovasında, durum henüz sakindi. Osmanlı akıncıları ile Macar atlıları hafif hafif vuruşuyorlardı. Çarpışmalar, Rumeli sipahilerinin bulunduğu sol kanada sıçrayınca, Sultan Süleyman yerinden kalktı. Zırhını giydi, tolgasını başına geçirdi. Sonra, Rumeli sipahilerinin yanına gidip, onların gözlerini yaşartan, yüreklerini cenk aşkıyla dolduran bir nutuk verdi.

Öte yandan, Macarlar artık yerlerinde duramaz olmuşlardı. Bir an önce sonuca ulaşmak istiyorlardı. Bu hızla, dalgalar halinde hücuma geçtiler. Şimdi, Türk savaş taktiği uygulama zamanı gelmişti. Sipahiler, kısa süreli bir direnişten sonra, bozulmuş gibi yapıp yanlara açıldılar. Düşman, Osmanlı askerlerinin arasına girdi.

Savaş, ordugahın ve ön saflara geçmiş olan padişahın yakınlarında cereyan ediyordu. Yeniçeriler olanca güçleriyle ileri atılmış, Kanuni’nin yanında çok az muhafız kalmıştı.

O anda, 35 seçkin Macar şövalyesinin ok gibi fırdıkları görüldü. Bunlar, 38 gün önce, krallarının huzurunda yemin etmişlerdi. Kanuni’yi öldürmek için canlarını feda edeceklerdi.

Şövalyeler, gerçekten kahramanca dövüşerek kendilerine yol açtılar. Bunlardan 32’si öldürülmüştü, ama ünlü şövalye Marzali ile iki arkadaşı hedefe ulaştılar. Ve kanuni ile karşı karşıya geldiler.

Sultan Süleyman, çevresinde kimsenin bulunmadığını işte o zaman gördü. Hemen uzunca kılıcını sıyırıp, vuruşmaya hazırlandı. Şövalyeler ise önce yaylarını gerip birbiri ardına oklarını fırlattılar. Bunlardan birkaçı Padişaha isabet etmiş, ancak onun vücudunu koruyan zırhı delip geçememişti.

Sonra, 31 yaşındaki padişah, kılıcını havada savurmaya başladı. O da, ataları gibi yaman bir cengaverdi, Çevresini saran üç şövalyeyi şiddetli hücumlarıyla dağıttı, ustaca vuruşlarıyla öldürdü.

Bunun ardından, hiç bir şey olmamış gibi ordu kumandanlarına emirler vermeye devam etti. İki saat içinde, tarihin en büyük imha savaşlarından biri sona erecek ve düşman ordusu tamamı ile yok edilecekti. Macaristan kapıları artık Osmanlılara açılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir