Selimiye Camii’nin Kurulmasının Hikayesi

Selimiye Camii’nin Kurulmasının Hikayesi

Onlar gönül alır, gönül verirlerdi. Edep, nezaket terbiye abideleriydi. Sıkılıp daralan gönüllere “Buda geçer yahu” deyip teselli ederlerdi. Evlerini, camilerini, duvarlarını, gönüllerinin güzelliğiyle süslerlerdi. Onların zarafet ve incelikleri camileriyle birlikte günümüze kadar geldi. Bunda en büyük pay sahibi Osmanlı devletinin 11. Padişahı Sultan 2. Selim’di. Onun devrinde tamire muhtaç ne kadar eser varsa, tamir edilmişti. Onun emrine Mimar Sinan verilmişti. Ayasofya Cami’de tamir edilen eserler arasındaydı. Koca Mimar tebessüm eden gözlerle koca cami Ayasofya camine baktı.

“- Ey Ayasofya umuyorum ki bugün senin tadilatını yaptıran Rabbim senden daha büyüğünü de yaptırır.” Bu sözlerin tesiriyle bir zaman sonra Cenab-ı Mevla, Sultan Selim Han’ın gönlüne Selimiye Cami’nin ateşini düşürdü. Bunun üzerine Mimar Sinan saraya davet edilerek hayrı seven Sultanıyla konuşmaya başladı.

– Sultanım bizi ebretmişsiniz.

– Mimaranım hoşgeldiniz.

– Hoşbulduk Sultanım.

– Ayasafoya cami çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

– Siz sağ olun Sultanım sizinde vesilenizle Ceddimizin bize emaneti olan eserlerin hepsini tamir ettik çok şükür.

– Fakat gönlümüze bir ateş düştü. Sizi bunun için buraya davet ettik.

– Sultanım davetinizle şereflendik.

– Sizden bir isteğimiz daha olacak lakin sizinle biraz muhabbet etmek isteriz.

– Bizim dedemiz sizi severdi. Bizim babamız da sizi severdi. Allah biliyor ya bizde sizi seviyoruz. Bunun için istiyoruz ki evlatlarımıza sevgiyle yoğrulmuş bir eser bırakalım. Ümmet-i Muhammed’e ümit vesilesi olalım. Ne dersiniz?

– Çok güzel olur Sultanım.

– Bilirsiniz. Biz Edirne’yi çok severiz. Eserimiz Edirne de olsun isteriz.

– İnşallah olur Sultanım. Müsadenizle Edirne’ye gidip münasip bir yer bakayım.

– Mimaranım güzel haberlerini bekliyorum.

– Sultanım izninizle gidiyorum.

Vedanın ardından Edirne’ye giden Mimar Sinan münasip bir arazi bulup, Sultanına haber gönderir. Sultanından çalışmaya başlamak için izin istemektedir. Hayırlar sahibi Sultan 2. Selim,
aldığı habere çok sevinmiş ve hemen çalışmalara başlama talimatı vermiştir. Gelen talimatla çalışmalar başlamış, günler haftaları, haftalar ayları, aylar da yılları kovalamıştır. 7 yıl su gibi akıp gitmiştir. Cenab-ı Mevla, Mimar Sinan’a hayırlar sahibi, Sultan 2. Selimi göndermiştir. Mimar Sinan da, Selimine, Selimiye’yi hediye etmiştir.

Onlar gönül alır gönül verirlerdi. Gönülden gönüle bağlar kurdular. Ümmet-i Muhammediyeye ümit vesilesi oldular.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir