Tarih Dersine Nasıl Çalışılır?

Merhabalar kıymetli arkadaşlar. Bu yazımız da “Tarih Dersine Nasıl Çalışılır?” konusuna değineceğim. Bu kpss tarih olabilir, ygs tarih olabilir, lys tarih olabilir, kısacası için de “TARİH” kelimesi geçen tüm dersler hakkında kısa ipuçları vermeye çalışacağım.

Bildiğiniz üzere bazı tarih konuları ezbere yönelik olmakla birlikte bir çok sınav da yer alan tarih soruları ise yoruma dayalıdır. Bir çoğumuz daha sınava girmeden tarih sorularına karşı ön yargılıdır. İşte bu yazımızda doğru bir çalışma yöntemi ile “Bu ön yargılar nasıl tersine çevirilir?”, “Tarih korkusu nasıl yenilir?”, “Tarih soruları nasıl büyük bir zevkle çözülür?” gibi bazı tavsiyelerde bulunacağım.

Adım 1: Öncelikle çok fazla etrafta bilgi yığını bulunmaktadır. Sizlere tavsiyem mutlaka tek bir kaynağa yönelerek çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Bir çok kaynaktan çalışmak bilinenin aksine sizlere yarar değil, zarar getirecektir.

Adım 2: Ön yargılarınızı bir kenara bırakın. Tarih dersine karşı ilgi duymak, bu dersi sevmek sizin en büyük motive kaynağınızın olmasına izin verin.

Adım 3: Doğru stratejiler ile çalışmaya başlayın. Ders çalışırken başka şeylerle meşgul olarak zaman kaybetmeyin. Örneğin; konulara çalışırken sakın müzik dinlemeyin.

Adım 4: Çalışırken tüm kitabın özetini çıkarmak yerine, kısa kısa notlar alın. Tüm kitabın özetini çıkarmak önemli yerleri atlamanıza neden olabileceği gibi çok fazla vaktinizin gitmesine de sebep olur.

Adım 5: Her ünite sonunda yer alan konu tarama testlerini atlamadan çözün. Eksiklerinizi gidermeden diğer konuya sakın geçmeyin.

Adım 6: Öğrendiğiniz konuları sınava kadar sık sık okumaya özen gösterin. Bu sayede atladığınız ya da unuttuğunuz kısımları tekrardan hatırlar ve öğrendiklerinizi de daha kalıcı hale getirmiş olursunuz.

Adım 7: Konular arasında olabildiğince bağlantı kurmaya özen gösterin. Olayların kronolojisini bilmek, soru çözerken işinizi kolaylaştıracaktır.

Adım 8: Hedefiniz neyse daha önceden çıkmış sorulara mutlaka göz atın. Örneğin; LYS Tarih sınavına girmeden önce mutlaka ÖSYM tarafından sorulmuş soruları gerçek bir sınav ortamındaymış gibi edinip çözün.

Adım 9: Bu dersi bir angarya olarak görmekten vazgeçmeli ve bol bol soru çözerek pratiğimizi mümkün olduğunca geliştirmeye çalışmalıyız.

Hepinize başarılar dilerim.

3 Comments

  1. gülümser yıldız Reply

    Hocam yazdıklarınızı büyük bir zevkle okudum. Soru çözerken özellikle müzik dinlemeyi çok zararlı buluyorum bende : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir